Diyabetiklerde ayak sorunları, önlem ve tedavileri

Türkiye’de 7 milyon diyabetik (şeker hastası) olduğunu biliyor muydunuz?
Peki vücudumuzda ne yolunda gitmiyor da diyabetik tablosu ortaya çıkıyor?

Türkiye’de 7 milyon diyabetik (şeker hastası) olduğunu biliyor muydunuz?
Peki vücudumuzda ne yolunda gitmiyor da diyabetik tablosu ortaya çıkıyor?
Diyabet, kan şekerinin insülin hormonu tarafından dengelenememesi sonucu ortaya çıkar. Kanda glikoz oranının artmasıyla birlikte göz, böbrek fonksiyonlarında bozukluklar ve ayak sorunları ortaya çıkmaya başlar.
Bilinen 2 çeşit diyabet vardır, Tip 1 ve Tip 2.
Tip 2 diyabette hasta beslenmesine dikkat ederek, egzersiz yaparak ve düşük dozda ilaç tedavileriyle hayatını sürdürebilir. Ancak Tip 1 diyabette durum çok daha farklıdır.
Tip 1 diyabet hastaları düzenli olarak insülin takviyesi almak zorundadır ve vücutta kan dolaşımı bozuklukları, ayak sinir uçlarında duyarsızlaşma veya aşırı hassasiyet, uyuşma, yanma, karıncalanma gibi belirtiler görülür. Özellikle ayaklarda görülen bu belirtiler birçok ciddi ayak sorununu da beraberinde getirir. Bu noktada diyabetiklerin düzenli olarak bir podoloğun takibine girmeleri gerekir. Podologlar özel ölçüm cihazları ile ayağın ısısını, hassasiyetini, vücuttaki kan dolaşımını, sinir hasarlarını, damar tıkanıklığını ölçerek ve hastayı bilgilendirerek olası komplikasyonların (amputasyonların) önüne geçerler. Aynı zamanda tırnağın doğru kesilmesi, tırnak batmasının önlenmesi, ayaktaki nasırların alınması gibi işlemlerle de hastanın rutin bakımını gerçekleştirirler.
Eğer diyabetikseniz profesyonel kontroller dışında günlük yaşamınızda da dikkat etmeniz gereken birçok önemli nokta var.
-Ayaklarınızı her gün ılık su ile yıkayıp yumuşak ve beyaz bir havlu ile kurulayın. Bu kurulama ile parmak aralarınızda oluşabilecek mantar enfeksiyonlarını önlemiş olursunuz.
- Çoraplarınızı her gün mutlaka değiştirin. Kullandığınız çorapların lastiklerinin sıkı olmamasına ve dikişlerinin sert olmamasına özen gösterin, mümkünse gümüş içerikli özel çoraplar kullanmaya çalışın.
-Kuruma ve çatlamalara karşı ayaklarınızı mutlaka nemlendirin. Kullandığınız ürünün alkol ve parfüm içermemesine ve ürea oranının en fazla %10 olmasına özen gösterin.
- Evde, plajda, bahçede v.s. çıplak ayakla dolaşmayın, mutlaka bir terlik veya ayakkabı ile ayaklarınızı darbelere karşı koruyun.
-Ayakkabı seçiminizi doğru yapmalı, ayağınıza bol gelen ya da sıkan ayakkabılardan uzak durmalısınız. Çekiç parmak, hallux valgus, düşük tabanlık gibi ayak deformeleriniz varsa mutlaka uzman ortez-protezciler veya podologlar tarafından ayağınızın ölçüsü alınarak özel hazırlanmış destek malzemeleri ile ayaklarınızı korumalısınız.
Günlük yaşamınızda bu konulara dikkat ederek ayaklarınızı olası tehlikelere karşı koruyabilirsiniz. Tüm bu önlemlere rağmen ayağınızda herhangi bir komplikasyon oluştuğunda ( tırnak batması, nasır, mantar gibi) uzman bir podoloğa başvurabilirsiniz. Unutmayın ki ayaklarımız vücudumuzun tüm yükünü taşıyor. Onları dinlemeli, sağlığımızla ilgili bize verdiği mesajları doğru okumalıyız.

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.