Nasır ve Özlü Nasır Nasıl Tedavi Edilir?

Nasırlar, yanlış ayakkabı kullanımı ve basış bozukluklarından kaynaklı olarak ayağın belli bir bölgesinin sürekli darbe alması, basınç altında kalması ve sürtünme sonucu oluşur. Genellikle ayağın alt kısmında ve parmak eklemlerinin üstünde sertlikler görüldüğünden en çok bilinen nasır tipi ayak nasırıdır ancak ellerde de zaman zaman nasırlaşmalar görülebilir.


Nasırların Sebepleri
* Ayağa uymayan ayakkabı giyimi en sık rastlanan sebeptir. Eğer ayakkabılar çok sıkıysa, ayağınızı artan bir basınçla sıkıştırırlar. Eğer ayakkabılar çok gevşekse, ayak kayabilir ve ayakkabı içinde sürtünme oluşur.
* Çekiç parmak ve pençe parmak gibi ayak parmağı deformiteleri
* Ayağın ön bölümünde basınç artışına neden olan yüksek topuklu ayakkabılar
* Ayakta düztabanlık veya yüksek kavis gibi ortopedik problemler
* Aşil tendon problemlerinde gelişen ayak basınç değer değişiklikleri

Hard Corn-Nasır
Hard Corn Nasırlar, ayaklarda mevcut kemik deformiteleri, basma kusurları dolayısıyla ayakkabının cilt üzerine basınç yapmasından kaynaklanan sertleşmelerdir. Derinin üst tabakası sertleşir ve sertleşme altındaki dokuları irrite ederek aşağı doğru yapılanır. Sert nasırlar, çoğunlukla parmakların üzerine ve küçük ayak parmağının kenarına yerleşirler.
Soft Corn Parmak Arası Nasır
Soft corn Yumuşak nasırlar, ayak parmaklarının arasındaki boşluklarda izlenen, ağrılı, akıntılı sorunlardır. Bu problemde kişinin, ayak parmaklarında var olan şekilsel değişiklikler ayak parmak aralarının basınç altında kalmasına yol açar. Özellikle ucu sivri ve yüksek topuklu ayakkabı giyilmesi, ayak parmaklarının üzerine binen yükü arttıran bir faktördür. Kişinin ayaklarında çekiç parmak, bunion gibi problemler olduğunda ayak parmakları ayağın ön bölümünde sıkışır. Bu sıkışma, kemikteki bozulmuş yapının parmak arasındaki yumuşak dokuya bası yaparak açılmasına yol açar.
Özlü Nasır
Ayağın altında ya da parmak üstlerindeki sert nasırlar ( hard corn) genellikle basınçtan kaynaklı ağrı ve acıya sebep olabilir. Nasırın sertliğinin giderilmesi ve üzerindeki kalınlaşmış tabakanın temizlenmesiyle çoğu zaman ağrı giderilir. Ancak bazen nasırın iç kısmında, deri altında nasırın özleri yerleşmiştir ve nasır deri üstünden temizlense dahi ağrı ve batma hissi ortadan kaybolmaz. Özlü nasır, ayağın her hareketinde yoğun ağrı ve batma hissi şeklinde kendini gösterir.
Medikal Ayak Sağlığı alanında tüm nasır türlerinin tedavisi mevcuttur. PODİCLİNİC uzmanları, nasırın çeşidine göre doğru tedavi yöntemini belirleyerek uygularlar. Nasırın yeniden oluşmaması için hastaya gerekli bilgilendirme yapılır, gerekiyorsa destek malzemesi verilir ve tedavi sonlandırılır.

Ayrıntılı bilgi & Randevu için : 02124661642 - 05322609132 numaralarından Podiclinic'e ulaşabilirsiniz.

www.podiclinic.com

Öğeyi Oyla
(0 oy)

1 yorum

  • Kristian
    Kristian Pazartesi, 17 Eylül 2018 19:19 Yorum Linki

    Hi i am kavin, its my first time to commenting anyplace, when i read this post
    i thought i could also make comment due to this brilliant
    post.

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.