Türkiye'de gün geçtikçe büyüyen bir sektör olarak karşımıza çıkan Medikal Ayak Bakımı alanında merak edilenler bu haberde!

 İstanbul merkezli olarak hizmet veren ve Almanya'dan onaylı sertifika ile yeni Medikal Ayak Bakım uzmanları yetiştiren Podiclinic Ayak Sağlığı yetkilileri, Türkiye'de Podiatrinin durumuyla ilgili önemli açıklamalar yaptılar. 

06/04/2011 TARİHİNDE 6225 SAYILI KANUNLA TANIMLANARAK 1219 SAYILI KANUNA EK MADDEYLE [PODOLOG] MESLEĞİNİN TANIMI YAPILMIŞTIR. KANUN YAYINA ÇIKTIĞI TARİH İTİBARİYLE YÜRÜRLÜĞE GİRMİŞTİR.

PODOLOG; meslek yüksekokullarının podoloji programından mezun; bireylerin ayak sağlığının korunması ve bakımına yönelik hizmet veren ve ilgili uzman tabibin teşhisine ve tedavi için yönlendirmesine bağlı olarak hastaların ayak tedavisini yapan sağlık teknikeridir.

Bu programlara Sağlık Meslek Liselerinden, yeterli olmazsa diğer liselerden alınan öğrenciler girecek ve eğitim süresi 2 yıldır. Programın süresi ve içeriği konusunda daha ileri çalışmalara ihtiyaç olmakla birlikte ülkemizdeki programda diyabetik ayak konusunun ağırlıklı olması gerekmektedir. Bu nedenle de Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokullarında açılacak programların diyabet merkezleri ve diyabetik ayakla uğraşan gruplarla işbirliği halinde açılması gerekir.
Bazı katılımcılar "Diyabetik ayak" konusunun 2 yıllık eğitimden sonra ek bir eğitimle kazanılması üzerinde durdular ve "Diyabetik Ayak Uzmanı" benzeri bir yetkilendirme öncesi düzenlenecek eğitim programlarında diyabet hemşirelerine Öncelik verilebileceğini belirttiler.

AMAÇ;

Avrupa standartlarına ve tüm dünyada uzun yıllardır icra edilen bu mesleğe Türkiye ayak uydururken, yurtdışında kişilerin sadece podolog olmadıklarını bunun bir alt birimi olan MEDİKAL AYAK BAKIMI UZMANI ( MED. FUSSPFLEGE, CHIROPODIST) olarak yetiştiklerini vurgulamak isteriz.
Ülkemizde maalesef el ve ayak bakımı sektöründe hizmet veren kişilerin ( manikürcü-pedikürcü, güzellik uzmanları, alaylı manikürcüler vb.) hepsinin üniversite eğitimi görme imkanları olmadığından dolayı Avrupa standartlarına uygun olmayan, alışılagelmiş (sağlık ve hijyen kurallarına uygun olmayan yöntemler ile) uygulamalarına devam edeceklerdir.

Bilinçlendirilmeyen sektör çalışanları, ülkemizde hala bir diyabetik ayağa müdahale edip etmeyeceğini bilmeyecek veya batık tırnağa klasik yöntemlerle müdahalede bulunarak daha büyük sorunlara yol açacaklardır. Bu sorunların yanı sıra hijyen kurallarını eksik uyguladıkları için hepatit-B gibi birçok bulaşıcı hastalığın yayılmasına neden olmaya devam edeceklerdir.

PODİCLİNİC Ayak Sağlığı Eğitim ve Uygulama Merkezi olarak bizim hedefimiz, MEDİKAL EL VE AYAK BAKIMI UZMANLIĞI eğitimi vererek imkanlarından dolayı Avrupa standartlarına uyum sağlayamayan kişilere hem standartlara uyma hem de kişisel ve mesleki gelişim sağlama imkanı vermektir.

PODİCLİNİC Ayak Sağlığı Eğitim ve Uygulama Merkezi'nin yetiştireceği MEDİKAL EL VE AYAK BAKIMI UZMANLARI, geleceğin podologlarının asistanlık ihtiyacını karşılayabileceklerdir.

EĞİTİM ŞART!

El ve ayak üzerine çalışan tüm meslek grupları kendi kategorilerine göre belli eğitim süre ve branşlara göre sınıflandırılmaktadır.
Ön görülen bu sistem ile yapılan eğitim sınıflandırma ve uygulamaları, yeterli ve özel eğitim almaksızın yapılan klasik manikür ve pedikür uygulamalarından kaynaklanan sorunları ( yanlış tırnak kesimi, eksik uygulanan hijyen kuralları, hepatit-B gibi birçok bulaşıcı hastalığın yayılması ve diyabetik hastalarda uygulanan yanlış ve bilinçsiz uygulama neticesi telafisi zor veya imkansız neticeler vs.) en aza indirgeyerek özellikle dermatoloji , diyabet ve ortopedi uzmanlarına çalışmalarında destek olmayı hedeflemektedir.
Birlikte koordine şekilde hareket ederek hizmet vermesi Avrupa ve Dünya Standartlarında zorunlu hale gelen Medikal El ve Ayak Bakım Eğitim hedefinde üç farklı sınıflandırma yapılabileceği düşünülmektedir.

• Uzun yıllar manikür-pedikür yapmakta olan ancak mezuniyet durumu ilkokul seviyesinden başlayan,herhangi bir sertifikaya sahip olamamış “ alaylı “ diye tabir ettiğimiz uygulamacıların, mesleki prensipler dışına çıkmaksızın alacakları temel eğitimler ile hijyen kurallarına tam anlamıyla uyarak , mesleklerinde bir adım öne çıkmaları ve üzerinde uygulama yapılan bireylere ne ölçüde uygulama yapabilecekleri veya yapamayacakları , hangi uzmanlara yönlendirme yapmaları gerektiği konusunda bilinçlendirilmeleri sağlanmaktadır. Bu eğitimimiz uygulamalı eğitim ağırlıklı olarak, 2 hafta sürmektedir.

• Lise ve üzeri mezuniyete sahip ,sertifikalı çalışan ve MEB El Ayak Bakım Kursu onaylı sertifikasına sahip maniküristler, pediküristler ve güzellik uzmanları, alacakları Özel Medikal El Ayak Bakım Teori ve Uygulama Eğitimi ile tırnak ve deri hastalıklarını tanıyacak, temel anatomi bilgisine sahip olarak, mesleki sınırlar içerisinde yapabilecekleri ve yapamayacakları konusunda bilinçlendirildikten sonra Avrupa ve Dünya Standartlarına uygun ekipman ve hijyen kuralları ile çalışırken, mesleklerini bir adım önde icra etme imkanına kavuşacak ve böylece uzman kişileri destekleme amacı ile kurumsal kuruluşlarda çalışabileceklerdir. Bu eğitimler 2 hafta teorik, 2 hafta uygulamalı eğitim olmak üzere toplamda 4 hafta sürmektedir.

• Meslek edinmek amacı ile eğitimi alan kişiler; 3 hafta teorik ve 3 hafta pratik olmak üzere 6 haftalık bir eğitim alacaklardır. Yazılı ve uygulamalı sınav sonrasında başarılı olan kursiyerler, MEB onaylı ve 32 ülkede geçerliliği olan Uluslararası sertifikayı almaya hak kazanacaklardır.

• Sektör eğitimi almış, anatomi bilgisine sahip diyabetik hemşireleri, ortopedi asistanları, fizik tedavi uzmanları, eczacılar gibi meslek sahibi kişiler, podoloji biliminin teori ve uygulamalarını öğrenip hastalarına uluslararası standartlarda hizmet verebilecektir.

• Avrupa standartlarında meslek prensibi edinecektir. Tüm kursiyerler yurtdışından getirilmiş cihaz ve ekipmanlar ile eğitimlerini tamamlayacaktır. Tedavi edici ve bakım ürünleri, destek malzemeleri, basınç sorunlarını giderici üç boyutlu cihazlar ve kişiye özel hazırlanan tabanlıkları öğrenerek medikal ayak bakımı uzmanlığı mesleğini yüksek standartlarda tamamlayacaklardır.

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.