Konutta Günlük Kiralık Dönemi

Plansız ve öngörüsüz yapılan sayısız konut projesi nedeniyle artan stoklar, 1+1 konut sayısının artması ve kiraya vermede sorun yaşanması ile yatırımcıların daha fazla para kazanma hırsı yüzünden, kiralamada yeni bir model oluştu. Normal koşullarda kontrata bağlı 1 yıl yapılan kiralamalar, bir güne hatta bir gün içinde birkaç defa kiralamaya döndü.


Evlerin günlük kiralamada fiyatları 50 TL ile 200 Dolar arasında değişiyor. Evler saatlik bile kiralanabiliyor. Kontrat yapılmadığı için bu evler vergiden de muaf tutuluyor. Özellikle Esenyurt, Halkalı, Beylikdüzü, Büyükçekmece, Fatih, Avcılar, Ataköy bölgesinde yapılan birçok rezidansta ve 1+1 ve 1+0 projelerde günlük kiralama tercih ediliyor. Fiyatların düşük ya da yüksek oluşunu, konutun bulunduğu bölge ve akşam ya da sabah kiraya verilmesi de etkiliyor.

İnternetten de kiralanabiliyor

Türkiye’nin her yerine hızla yayılan “günlük ev kiralama”, birçok sorunu da beraberinde getiriyor. Türkiye genelinde sayısı tam olarak bilinmemekle birlikte, 35 bin civarında günlük kiralık ev bulunuyor. Konut olmasına rağmen, ticari işletme gibi kullanılan bu evlerin büyük bölümü İstanbul’da yer alıyor. Günlük ev kiralayanların arasında işadamları, öğrenciler, turistler buluyor.

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, günlük ev kiralamanın bir sektör haline geldiğini balirterek “Bu evler genellikle emlakçılar üzerinden kiralanmıyor. Ya internetten kiralanıyor ya da ofis açıp, onun üzerinden kiralama yapılıyor. Bu işi yapanlar; ofisi, sigortacı ya da muhasebe diye açıyor ama ağırlıklı olarak günlük ev kiralaması yapıyorlar. Tek günlük evlerin sadece yüzde 1’i emlakçılar üzerinden kiralanıyor” dedi. Aşa, günlük kiraya verilen evlerin genellikle eşyalı olduğunu, bunun bir sektör haline geldiğini vurgulayarak, “Mesela bir siteden 10 daire alıyor sonra onları kiraya vermek için ofis açıyorlar. Burada müthiş bir kayıt dışılık var. Bu işi profesyonel olarak yapıyorlar. Bu işle uğraşan birinin bir daireden aylık kazancı en az 5 bin TL. Ev sahibine de 1000 TL veriyor” açıklamasını yaptı.

Öğeyi Oyla
(0 oy)

1 yorum

 • DorothyLex
  DorothyLex Çarşamba, 19 Temmuz 2017 00:16 Yorum Linki

  Revolutional update of SEO/SMM package "XRumer 16.0 + XEvil 3.0":
  captchas regignizing of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
  and more than 8400 another subtypes of captcha,
  with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
  You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM software: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other software.

  Interested? There are a lot of impessive videos about XEvil in YouTube.
  Good luck!


  XRumer20170718

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.